Mitsubishi ASX 2010 z katalizatorem firmy ERNST

Firma ERNST-Apparatebau GmbH została założona w 1919 roku w Hagen w Niemczech. Firma produkuje układy wydechowe do samochodów osobowych i dostawczych oraz tłumiki , katalizatory, filtry cząstek stałych silników Diesla, a także zajmuję się  montażem i rozwiązaniami  naprawczymi.

Produkowany od roku 2010, Mitsubishi ASX to pierwszy kompaktowy crossover w ofercie japońskiej marki. Mitsubishi ASX zajął miejsce obok większego brata Outlandera, uzupełniając tym samym ofertę “uterenowionych” modeli marki. Tak jak Outlander, ASX (którego pierwowzorem był prototyp z roku 2007, noszący nazwę Concept-cX) zaprojektowany został zgodnie z nową filozofią stylistyczną Mitsubishi o nazwie „Jet Fighter”. Nazwa ASX ma być skrótem  od słów „Active Sports Crossover”.

Gama silników Mitsubishi ASX obejmuje teoretycznie dwa benzyniaki i dwa diesle, w praktyce mamy tylko dwa silniki. Pierwsze to jednostki MIVEC o pojemności 1,6 l i mocy 117 KM oraz 2,0 l o mocy 150 KM. Obie zostały zapożyczone z innych modeli Mitsubishi z tego okresu. 2-litrówka nie była jednak oficjalnie sprzedawana w Polsce i trafiła tylko na wybrane rynki europejskie. Podstawą był i nadal jest silnik 1,6 l. Diesle to 1.8 DID o mocy 150 KM oraz 2.2 DID o pojemności 2,3 l i tej samej mocy, ale oferujący 360 Nm zamiast 300 Nm momentu obrotowego. To jednostka z Outlandera, którą oferowano tylko w wersjach specjalnych, takich jak Ralliart oraz na zamówienie. Podstawowe silniki w sprzedaży w Polsce to 1,6 benzyna i 1,8 diesel i z tymi jednostkami łączono tylko manualne skrzynie biegów. Tylko z dieslem dostępny był i jest napęd na cztery koła.

Na rynku dominują co prawda samochody sprowadzone, ale spora część pochodzi z polskich salonów. Najwięcej jest aut najstarszych i choć z salonów wyjeżdżają głównie wersje benzynowe, to dominacja aut sprowadzonych spowodowała przewagę rynkową diesli. Nie brakuje też samochodów z napędem na cztery koła, choć w momencie zakupu były wyraźnie droższe. Auta są dobrze wyposażone, zwłaszcza te z zachodu.

 

poprzedni artykuł nastepny artykuł